Звіт начальника відділу освіти за 2024 рік
ЗВІТ
начальника відділу освіти Шпиківської селищної ради
Діяльність відділу освіти Шпиківської селищної ради спрямована на забезпечення функціонування і розвитку в системи дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, забезпечення прав мешканців громади на освіту, підвищення якості освітніх послуг з урахуванням демографічної ситуації відповідно до вимог суспільства, стану соціально-економічного розвитку, запитів громадян і потреб держави, області, громади.
Основними пріоритетами освіти Шпиківської громади є організація роботи з обдарованими дітьми, професійний розвиток педагогічних кадрів, організація фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи, комп’ютеризація та інформатизація загальноосвітніх навчальних закладів, збереження, оптимізація і покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів тощо.
З метою надання якісних освітніх послуг, сприяння повноцінному фізичному та психічному здоров’ю учнів та вихованців, вихованню справжніх патріотів України, формування загальнолюдських цінностей в освітянській галузі громади протягом 2023/2024 навчального року діяли цільові програми: «Програма розвитку освіти на 2022-2025 роки»; Програма «Шкільний автобус»; «Програма приведення захисних споруд цивільного захисту, протирадіаційних укриттів (ПРУ) у готовність до укриття населення на 2023-2025 роки»; «Програма розвитку культури на 2023-2025 роки»; «Програма розвитку фізичної культури і спорту на території Шпиківської селищної».
Забезпечення функціонування оптимальної мережі
закладів загальної середньої освіти
До відання відділу освіти Шпиківської селищної ради входять:
-
11 закладів загальної середньої освіти (з них 2 опорних заклади та 4 філії)
-
8 закладів дошкільної освіти
-
КЗ «Центр культури та дозвілля + філії
-
КЗ «Шпиківська міська публічна бібліотека» + філії
-
2 мистецькі школи
Усього у закладах загальної середньої освіти навчається 1434 учнів, у закладах дошкільної освіти 264 дитини, ВПО- 35, дітей за кордоном-99.
Дошкільна освіта
Адміністраціями та педагогічними колективами створені належні умови для всебічного повноцінного розвитку, комфортного перебування дітей в дошкільному закладі. Усі приміщення закладів відповідають санітарно-гігієнічним вимогам. Організація харчування дітей регламентується Законом України «Про дошкільну освіту», «Положенням про дошкільний навчальний заклад», Статутами ЗДО. Завідувачі та медичні працівники в своїй роботі з даного питання керуються відомчими документами, інструкціями, рекомендаціями МОН, МОЗ України.
Законом України від 06.07.2010 «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної та дошкільної освіти щодо організації навчально-виховного процесу» передбачено обов’язковість дошкільної освіти дітей старшого дошкільного віку. Існуюча мережа закладів дошкільної освіти в громаді задовольняє конституційне право громадян на дошкільну освіту в різних формах. Діти 5-річного віку на 100 % охоплені дошкільною освітою.
Протягом 2024 року на базі Торківської філії було проведено роботи для відкриття дошкільного підрозділу. У закладі було проведено поточний ремонт господарським способом. Придбано нові меблі, холодильне та харчове обладнання на загальну суму 60 000 грн. Внесено зміни до штатного розпису. Враховуючи висновки Держпродспоживслужби, заклад отримав позитивне рішення для повноцінного функціонування дошкільного підрозділу та охоплення дітей с. Торків дошкільною освітою.
Протягом 2024 року на функціонування дошкільної освіти було проведено касових видатків:
-
-
Оплата праці - 9 877 829,26 грн,
-
Придбання товарів та послуг – 2 769 380,33 грн,
-
Предмети, матеріали, обладнання – 465 835,65 грн,
-
Продукти харчування - 391 864,38 грн,
-
Медикаменти - 4950,00 грн,
-
Оплата енергоносіїв та ком.послуг – 1 628 538,14 грн.
-
Забезпечення освітніх потреб дітей з ООП
Інклюзивна освіта на сьогодні в Україні є важливою ланкою нашої галузі, адже діти з ООП мають отримувати якісні освітні послуги. Враховуючи, що на території громади відсутній інклюзивно-ресурсний центр, Шпиківська громада активно співпрацює у даному напрямку із Тульчинською та Шаргородською міськими радами, адже фахівці їхніх ІРЦ надають інклюзивні послуги. Зокрема, завдяки проведеній роботі та укладання договору співпраці, мобільна група Шаргородського ІРЦ щотижня проводить корекційні заняття для дітей з ООП на базі Рахнівсько-Лісового ліцею. Враховуючи запити суспільства, у Рахнівсько-Лісовому ліцеї було організовано роботу логопедичного кабінету та відкрито відповідно ставку логопеда.
У закладах освіти Шпиківської селищної ради організовано роботу інклюзивних класів та груп, де працюють асистенти вчителів та асистент дитини.
У 2024 році за отримані інклюзивні послуги було надано субвенцію до Тульчинської міської ради грн та до Шаргородської міської ради в загальній сумі 45 000,00 грн.
Організація харчування у закладах дошкільної та загальної середньої освіти
У 2023/2024 н.р. учні були охоплені одноразовим гарячим харчуванням.
Затверджено вартість харчування на 2023/2024 н.р.:
-
-
У ЗЗСО на рівні 41,00 грн на один день,
-
У ЗДО на рівні 48,00 грн на один день.
-
Відділ освіти забезпечує координацію процесу організації харчування, контроль за харчовими нормами і якістю продукції, що надходить до їдалень закладів освіти, організацію безоплатного харчування учнів, дітей пільгових категорій. Відповідно до рішення місцевої ради безкоштовне харчування надається для:
-
-
дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються в сім’ях, які їх замінюють;
-
дітей з інвалідністю;
-
дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах);
-
дітей з сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям;
-
дітей, які віднесені до категорій внутрішньо переміщених осіб або мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів;
-
дітей, батьки яких є учасниками Антитерористичної операції, Операції об’єднаних сил, учасниками бойових дій або загинули під час виконання службових обов’язків у зоні проведення АТО, ООС;
-
дітей, батьки яких призвані на військову службу згідно Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію»;
-
дітей, батьки яких зникли безвісти під час перебування в районах виконання бойових завдань на території України ( на підставі довідок, виданих відповідними уповноваженими органами);
-
дітей, загиблих/померлих Захисників і Захисниць, які перебували безпосередньо в районах та у період зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
-
В усіх закладах освіти впроваджена система HACCP (англ. Hazard Analysisand Critical Control Points – Система аналізу небезпек і контролю (регулювання) в критичних точках – система, яка ідентифікує, оцінює і контролює небезпечні фактори, що є визначальними для безпечності харчових продуктів.
Фінансування здійснюється з бюджету Шпиківської селищної ради відповідно до кошторису після затвердження його рішенням сесії в межах бюджетних асигнувань, а також за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством, а саме - організації шкільного харчування в закладах загальної середньої освіти, які мають право на отримання фінансової підтримки для організації гарячого харчування учнів.
Для зміцнення матеріально-технічної бази харчоблоків було закуплено посуд для харчоблоків ЗЗСО та ЗДО, встановлено витяжки, придбано холодильники та інвентар для харчоблоків.
Облаштування укриттів в закладах освіти та культури
На території Шпиківської територіальної громади діє Програма «Приведення захисних споруд цивільного захисту, протирадіаційних укриттів (ПРУ) у готовність до укриття населення на 2023-2025 роки». Головною умовою роботи закладів освіти в очній формі є наявність захисних споруд. На території громади в закладах освіти облаштовано 20 укриттів загальною площею 1789 кв.м., в яких створені умови для перебування тривалого часу дії повітряної тривоги: створено запас питної та технічної води, запас легкого печива, галет.
Місцевим бюджетом Шпиківської селищної ради було виділено на облаштування близько 4 млн. грн. для проведення поточних та капітальних ремонтів та придбання необхідного обладнання та меблів для укриттів.
Для забезпечення безпечних та комфортних умов у захисних спорудах було витрачено кошти:
-
-
придбання меблів для укриття – 156 685,00грн.,
-
придбання подушок, пледів для укриття – 29 420,00грн.;
-
придбання плитки для підлоги – 254 965,00грн.
-
поточний ремонт споруд захисту - 199 900,00 грн.
-
поточний ремонт ПРУ Юрківського ЗДО – 250 000 грн
-
капітальний ремонт приміщення під укриття Рахнівсько-Лісового ЗДО касові видатки - 1 044 388,80 грн.
-
Крім того, у 2024 році відділ освіти успішно реалізував проект «Безпечні та стійкі громади», організатором якого є Вінницька обласна рада. Загальна вартість проєкту «Створення безпечної освітньої зони, шляхом облаштування укриттів у закладах освіти Шпиківської селищної ради» – понад 622 тис. грн, з них:
-
-
кошти обласного бюджету – понад 239 тис. грн;
-
кошти місцевого бюджету – понад 383 тис. грн.
-
Розвиток фізичної культури та спорту
З метою забезпечення оптимальної рухової активності школярів використовуються різноманітні форми та методи навчання, фізкультурно-оздоровчі заняття в режимі дня та в позаурочний час.
Протягом періоду 2023/2024 навчального року учні Шпиківської територіальної громади брали активну участь у змаганнях та турнірах: участь в спортивних та спортивно-масових заходах з реалізації проєкту «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» серед учнів закладів загальної середньої освіти. Для організації даних спортивних заходів відділ освіти Шпиківської селищної ради забезпечив проведення закупівель для придбання нагородної атрибутики переможців територіальних змагань. Крім проведення ІІ територіального етапу Всеукраїнських змагань «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги», на території громади було організовано та проведено ІІІ районний етап змагань зі спортивного орієнтування на базі Печерського ліцею, на якому гостинно зустрічали команди з територіальних громад Тульчинського району.
Традиційно щороку було проведено змагання Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), на базі Рахнівсько-Лісового ліцею.
Для реалізації участі в проєктах витрачено на кубки та медалі – 20 000 грн, на закупівлю м’ячів – 50 000,00 грн.
Крім організації спортивних заходів для учнівської молоді, з метою налагодження дружніх зв’язків між закладами освіти, а також недопущення емоційного вигорання, пройшли традиційні змагання з волейболу серед працівників освіти Шпиківської громади.
На території громади у 2024 році було успішно реалізовано соціальний проект «Активні парки - локації здорової України» та проведено касових видатків на загальну суму 51 972,00 грн. Відповідно до затвердженої мережі координатор працював згідно укладеного договору у селі Рахни - Лісові та надавав послуги з проведення фізкультурно-масових заходів для активного населення Шпиківської громади.
Загальна середня освіта
Для задоволення освітніх потреб населення громади вдосконалюється мережа загальноосвітніх навчальних закладів. Педагогічні працівники фінансуються з державного бюджету. Технічні працівники, працівники закладів культури, ЗДО, Шпиківської дитячої музичної школи -за рахунок місцевого бюджету.
Протягом 2023/2024 навчального року здійснювали діяльність 11 закладів загальної середньої освіти. Усі діти шкільного віку охоплені різними формами навчання.
Освітня мережа закладів загальної середньої освіти Шпиківської територіальної громади наразі включає в себе:
1. Шпиківський ліцей Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області.
1.1. Торківська філія
2. Рахнівсько-Лісовий ліцей Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області.
2.2. Стрільницька філія
2.3. Левківська філія
2.4. Бушинська філія
3. Печерський ліцей Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області.
4. Юрківський ліцей Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області.
5. Рахнівсько-Лісовий ліцей з дошкільним відділенням, початковою школою та гімназією Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області.
6. Великовулизька гімназія Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області.
7. Рогізнянська гімназія Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області.
Безкоштовний підвіз учнів та працівників закладів освіти до закладів загальної середньої освіти забезпечують 5 шкільних автобусів. На придбання дизпалива та ПММ для шкільних автобусів було використано 758 887,00 грн., на ремонт та придбання запчастин – 413 368,00 грн., послуги страхування транспортних засобів - 12 800,00 грн.
З метою покращення матеріальної бази закладів освіти, створення оптимальних умов для здобуття освіти учнями та вихованцями, упродовж навчального року проводилися закупівлі матеріалів та обладнання для освітніх закладів. Протягом 2024 року на функціонування загальної середньої освіти було проведено касових видатків:
-
-
Оплата праці (місцевий бюджет) - 16 685 210,76 грн,
-
Оплата праці (держ. бюджет) - 47 064 767,45 грн,
-
Придбання товарів та послуг – 16 254 900,31 грн,
-
Предмети, матеріали, обладнання – 4 169 339,53 грн,
-
Медикаменти - 34 328,00 грн,
-
Продукти харчування - 2 877 326,28 грн,
-
Оплата енергоносіїв та ком.послуг – 7 980 856,60 грн.
-
14 березня 2024 року в Печерському ліцеї відбулось відкриття нового сучасного класу безпеки, метою якого є систематична підготовка дітей та молоді з питань цивільного захисту, особистої безпеки, здорового способу життя, ознайомлення з правилами пожежної, мінної безпеки, формування навичок самозахисту, надання домедичної допомоги, рятування в умовах надзвичайних ситуацій.
Протягом 2024 року у Шпиківському ліцеї було проведено капітальний ремонт частини даху з утепленням горищного перекриття Шпиківського ліцею Шпиківської селищної ради на загальну суму 350 000,00 грн.
Військово-патріотичне виховання є важливим фактором у вихованні та навчанні дітей, тому на базі Шпиківського ліцею було створено осередок для викладання предмета «Захист України», до якого здійснюється підвіз учнів старших класів з ліцеїв нашої громади. Для реалізації даного проекту громада отримала державну субвенцію, частина такого обладнання вже закуплена і діти навчаються та користуються ним. В літній канікулярний час планується провести поточний ремонт класного кабінету для комфортних умов перебування учнів, а також придбання обладнання, яке має бути у осередках предмету «Захист України».
Враховуючи аварійний стан покриття спортивного залу у Великовулизькій гімназії, а також відсутність можливості учням займатись фізичною культурою, було прийнято рішення провести капітальний ремонт спортивного залу. За результати роботи було виготовлено ПКД, демонтовано стару підлогу, залито нову та встановлено функціональне покриття (спортивний ленолеум). Крім того, було пофарбовано стіни, стелю, проведено заміну старого освітлення та спортивного інвентарю.
По КЕКВ 2240 видатки склали:
-
-
Програма «Місцеві бюджети» - 50 660,00 грн
-
Телекомунікаційні послуги- 33 600,00 грн
-
Послуги з охорони закладів освіти- 167 040,00 грн
-
Поточний ремонт комп.техніки- 10 500,00 грн
-
Виготовлення док. про освіту- 27 614,93 грн
-
Послуги підключення ел.установок- 44 171,34 грн
-
Програмний комплекс «КУРС»- 18 800,00 грн
-
Обслуговування вогнегасників- 26 647,00 грн
-
Послуги тех..обслуговування СПС- 35 674,00 грн
-
Лабораторні дослідження води- 26 667,52 грн
-
Дератизація приміщень- 14 348,84 грн
-
Комплект. та зберігання підручників- 43 812,82 грн
-
Навчальна програма «Країна Мрій»- 99 900,00 грн
-
У Законі України “Про освіту” визначено, що держава гарантує академічну, організаційну, фінансову і кадрову автономію закладів освіти. А обсяг автономії закладів освіти визначається цим Законом, спеціальними законами та установчими документами закладу освіти. Фінансова автономія закладів загальної середньої освіти в частині використання бюджетних коштів передбачає самостійне здійснення витрат у межах, затверджених кошторисами обсягів (стаття 59 Закону України “Про повну загальну середню освіту”). На виконання чинного законодавства відповідно до рішення 40 сесії 8 скликання Шпиківської селищної ради від 12.09.2024 року №3079 ««Про переведення установ і закладів освіти Шпиківської селищної ради на самостійне ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності.» всі заклади освіти та культури отримали фінансову автономію. Для самостійного ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності в закладах освіти було та внесено зміни в штатні розписи введено посади бухгалтерів.
Мережа закладів та установ культури
Культурна та мистецька галузь на території громади включає в себе 2 комунальні установи та 2 мистецькі школи.
Мистецькі школи розташовані у селищі Шпиків та с. Рахни - Лісові надають освітні послуги з вивчення духових інструментів, фортепіано, вокал, гітара, хореографія. Протягом 2024 року на функціонування мистецької освіти було проведено касових видатків:
-
-
Оплата праці (місцевий бюджет) - 3 354 172,56 грн,
-
Придбання товарів та послуг – 327 727,97 грн,
-
Предмети, матеріали, обладнання – 123 730,00 грн,
-
Оплата енергоносіїв та ком.послуг – 188 187,97 грн.
-
На забезпечення функціонування діяльності бібліотек та будинків культури, клубів та інших клубних закладів було проведено касових видатків на загальну суму 3 659 462,76 грн.